resort
Atrakcje turystyczne
Węgierska Górka
Rygiel obronny
Wybudowane na terenie gminy Węgierska Górka w 1939 roku schrony bojowe: „WĘDROWIEC”, „WALIGÓRA”, „WĄWÓZ”, „WŁÓCZĘGA” i „WYRWIDĄB” , są przykładami polskich budowli fortecznych, są też trwałym śladem walk, jakie w pierwszych dniach września 1939 toczone były na tej ziemi.
Węgierska Górka
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej oraz ścieżka przyrodnicza „Gościnny Las”
Ośrodek dysponuje salą wykładową na 30 miejsc. Jest ona wyposażona między innymi w mikroskopy i lupy stereoskopowe oraz sprzęt wizualny i multimedialny. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej są zgromadzone eksponaty ptaków i zwierząt, które w środowisku naturalnym występują coraz rzadziej. Są tu niedźwiedź, głuszec, ryś, wydra i wiele innych zwierząt. Oglądając barwne tablice i gabloty, można poznać różne gatunki drzew roślin i owadów. Wokół Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej można pospacerować ścieżką dydaktyczną „Gościnny Las”. Przybliża ona florę faunę naszych lasów.
Węgierska Górka
Szlak Papieski
O długości 42 km wiedzie terenami Gminy Węgierska Górka, które przemierzył jako turysta i odwiedził z wizytą duszpasterską ksiądz, biskup a następnie kardynał Karol Wojtyła. Rozpoczyna się w centrum Węgierskiej Górki na Skwerze im. Jana Pawła II, następnie wiedzie m.in. do kościołów: p.w. Przemienienia Pańskiego oraz św. Katarzyny w Cięcinie i dalej przez Halę Lipowską, Halę Boraczą do Kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Żabnicy. Jednym z ostatnich przystanków jest Kościół p.w. M.M. Kolbe w Ciścu, zwany „cudem jednej doby”. Jest to pierwszy szlak papieski w diecezji bielsko-żywieckiej.
W Milówce
Gród Leśny
To magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tutaj posąg Świętowita, jest to 14-metrowa rzeźba wykona z topoli.
W ogrodzie obecna jest również tematyka orientalna, którą w pełni oddaje ogród japoński, ścieżki Feng Shui, jak i reprezentują ją liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów.
Woda będąca symbolem życia i rozwijającej się przyrody, również znalazła odzwierciedlenie w ogrodzie w postaci oczek wodnych z rybami.
W Milówce
Muzeum „Stara Chałupa” w Milówce
Cennym zabytkiem drewnianego budownictwa w Milówce jest zabytkowy dom zwany potocznie „Starą Chałupą”. Należy niewątpliwie do najstarszych przykładów architektury ludowej.
W Istebnej
Chata Kawuloka
Zbudowana w 1863 roku, a w której obecnie mieści się muzeum z wystawą zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych. Ciekawa ekspozycja i interesujące opowieści przewodnika przyciągają rzesze turystów.
W Radziechowach
Góra Matyska
Mająca 609 metrów n.p.m. znajduje się na granicy miejscowości Przybędza i Radziechowy. Miejsce to znane jest pod nazwą Golgoty Beskidów. Na szczycie widnieje Krzyż Milenijny postawiony w 2000r. Na wzgórze prowadzi ścieżka z czternastoma monumentalnymi stacjami Drogi Krzyżowej.
W Żywcu
Muzeum Browaru Żywiec
To największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce. Jego goście poznają tu aktywnie historię żywieckiego browaru i jego współczesność.
W Żywcu
Miejskie Muzeum
Mieści się w Starym Zamku, stanowiącym część dużego kompleksu pałacowo-parkowego, na który składają się również Nowy Zamek i park w stylu angielskim.
W Międzybrodziu Żywieckim
Góra Żar
Na górze tej można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Znajduje się tam:
- zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej;
- w roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe;
- kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego. Kolej ta jeździ zimą i latem. Zimą można pojeździć tutaj na nartach i snowboardzie, natomiast latem wybrać się na piknik, podziwiać przepiękne widoki;
- mamy tutaj do czynienia także ze zjawiskiem paranormalnym. Na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku.
Podoba Ci się nasza oferta?
Zarezerwuj pobyt już dziś!